EL-VAHİD ( EL-EHAD )

 

Tek olan; zâtında, sıfatlarında, işlerinde, isimlerinde, hükümlerinde ortağı, benzeri ve dengi olmayan...

 

İKİ CİHAN SAADETİ İÇİN GEREKLİ SIR 

Allahu Teala insanı şerefli olarak yaratmıştır. Şu halde insana yaraşan şey, bu şerefi muhafaza etmektir. Bu da yaradanı bilmek, yaradılmışı bilmek ve herbirinin hakkını yerine getirmekle olur. Allah'a ortak koşan bir şahsa soruyoruz; Aylıkla çalıştırdığı uşağının servetinde, şerefinde kendisiyle ortak sanılmasına ve onunla beraber tutulmasına tahammül edebilir mi? Pek tabiidir ki, “hayır” diyecek. Halbuki o servet ve o şeref, o şahsa Allah vergisidir. Onun, ona sahipliği gececidir. Sonra uşağı da kendisine servetinde ortak olmasa bile, diğer birçok cihetlerde ortaktır. Hiç olmassa yaratılmış olmakla beraberdir. Böyleyken, kendisi için kabul etmediği beraberliği nasıl oluyor da Allahu Teala hakkında kabul ediyor? Aciz, muhtaç, fakir kimseyi O'na denk tutuyor da tapmıyor?

Not: El-Vâhid ve El-Ehad isimlerinin her ikisi de Allah'ın birliğini ifade ederler. Hatibi bu iki isim arasındaki ince farkı şöyle ortaya koyar: “Ehâdiyet zâtın birliğidir, Vâhidîyet ise sıfatta ortaklığı red içindir.  

 

DEĞERLİ OKUYUCUMA SUNULAN ALTIN FIRSATLAR 

a) “Yâ Vâhid” ism-i şerifini her gün 1000 defa okuyanın kalbindeki boş emeller, düşünceler yerlerini Allah sevgisine bırakır.

b) Her gün 19 defa “Yâ Vâhid” ism-i şerifini okuyanın kalbi nur ile dolar, dileği yerine gelir. Denenmiştir değerli okuyucu.

.
.
Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !